arrow-right arrow-down search share

Käytämme evästeitä (cookies) käyttäjäkokemuksen parantamiseksi ja käyttötilastojen keräämiseksi.

Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja

x

Suomen luontoa juhlitaan Haltiassa 29.8.2015

 

Suomen luonnon päivän pääjuhla järjestetään Haltiassa lauantaina 29.8.2015 kolmatta kertaa. Tänäkin vuonna Haltia lähiympäristöineen kuhisee maksutonta ohjelmaa joka lähtöön. Tekemistä löytyy isommille ja pienemmille, ja tarjolla on sekä rauhallista että sykettä nostavaa ajanvietettä. Kaiken ohjelman keskipisteenä on Suomen ainutlaatuinen luonto. Katso juhlapäivän ohjelma täältä.

 

Suomen luonnon päivän pääjuhla järjestetään Haltiassa lauantaina 29.8.2015 jo kolmatta kertaa. Tänäkin vuonna Haltia lähiympäristöineen kuhisee maksutonta ohjelmaa joka lähtöön. Tekemistä löytyy isommille ja pienemmille, ja tarjolla on sekä rauhallista että sykettä nostavaa ajanvietettä. Kaiken ohjelman keskipisteenä on Suomen ainutlaatuinen luonto.

 
Luonnon oman juhlapäivän polkaisee reippaillen käyntiin itse Muumipeikko! Vuoden 2014 juhlassa suuren suosion kerännyt hahmo on paikalla tänäkin vuonna ja vetää pitkin päivää hauskoja jumppahetkiään Haltian tapahtumakentällä. Kentälle tuovat paikallisväriä Nuuksion luontomatkailuyrittäjät, jotka ovat paikalla aamukymmenestä alkaen. Nauti lautasellinen kuumaa seljankakeittoa, hörppää päälle nokipannukahvit ja kruunaa elämys aidolla räiskäleellä! Taitonsa voi testata luontovisassa ja luonnonmukaisia rytmejä voi tapailla djembe-rumpua taputtelemalla.
 
Juhlapäivä avataan virallisesti Haltian edessä lipunnoston ja juhlatervehdysten merkeissä, minkä jälkeen Suomen luonnonsuojeluliitto jakaa vuosittaiset tunnustuspalkinnot luontomme suojelussa ansioituineille henkilöille. Lisäksi paljastetaan Haltian kesärunokilpailun voittaja.
 
Suomen luonnon päivä on Haltiassa luontoelokuvan juhlaa. Huippusuositun Metsän tarina -elokuvan tuottaja Marko Röhr tarjoaa maistiaisia tulevasta teoksestaan Järven tarina ja kertoo luontoelokuvien tekemisestä. Ensi-iltansa saa myös Petteri Saarion tuore kansallispuistoelokuva! Saario saapuu uutuusteoksensa kanssa Haltiaan valottamaan elokuvan tekovaiheita ja luontodokumenttien kuvaamista yleensä.
 
Elokuvahelmien lisäksi Suomen luonnon päivän pääjuhlassa nähdään poikkeuksellista teatteritaidetta. Luonto-liiton lähimetsäaiheisen teatteriesityksen ensi-ilta nähdään Suomen luonnon päivässä. Esitys jalkautuu Haltian lähiluontoon ja mukaan mahtuu 20 nopeinta. Lisätietoa ilmoittautumisesta lähempänä tapahtumaa.
 
Haltian alakerran luokkatilat ovat tuttuun tapaan Marttojen valtakuntaa. Marttojen opastuksella lapset ja nuoret saavat laskea luovuuden valloilleen askartelemalla kierrätysmateriaaleista, ja sienisesongin kunniaksi martat neuvovat kaiken, mitä sienistä tarvitsee ja kannattaa tietää. 
 
Käytännön sienitaituruutta voi ihailla Haltian tapahtumakentällä. Sieniruokien todellinen all stars -kokoonpano, sienikirjailija Saimi Hoyer sekä huippukokit Sami Tallberg ja Markus Maulavirta, valmistavat avotulella sieniherkkuja. Pannun ääressä häärii todella vakuuttava joukko villiruoka-asiantuntemusta, ja nämä ekspertit eivät osaamistaan piilottele. Tätä ei kannata jättää välistä, joten tule, opi ja hullaannu!
 
Satoi tai paistoi Suomen luonnon päivänä, selityksen säätilalle antaa Ilmatieteen laitos, jonka asiantuntija päivystää Haltian aulassa ja avaa mysteerit säätilojen taustalla. Lisäksi Ilmatieteen laitos järjestää yleisöretken Nuuksion sääasemalle, joka on kävelymatkan päässä Haltiasta. Lähde katsomaan, mistä ne säähavainnot nettiin ja telkkarin ruudulle putkahtavat.
 
Sporttisetkin luonnonystävät löytävät Haltiasta tekemistä. Kello 11 Haltian edestä starttaavat ohjatut polkujuoksu- ja sauvakävelyretket Nuuksion luontoon. Ennakkoilmoittautumista ei tarvita, maratoonarin pohjakuntokaan ei ole edellytys, vedä maastokelpoiset lenkkarit jalkaan ja lähde rohkeasti joukon jatkeeksi. Järjestäjänä Tour de Run.
 
Ravintola Haltian lounaspöytä notkuu herkkuja kello 10-15. Ravintola on avoinna kello 19 saakka, ja saattaapa valikoimassa olla päivän teemaan sopivia erikoisherkkuja...
 
Suosittelemme paikalle saapumista julkisella liikenteellä. Suora bussiyhteys Helsingin keskustasta kulkee Suomen luonnon päivänä viimeistä kertaa vuoden 2015 osalta. Kyyti lähtee Kiasman edestä kello 10. Urheiluhenkisten kannattaa hypätä Helsingin polkupyöräilijöiden letkaan: seuran järjestämä kaikille avoin pyöräretki lähtee liikkeelle Helsingin keskustasta ja suuntautuu Haltiaan. Perille pääsee turvallisesti Nuuksiontien reunassa kulkevaa hyväkuntoista pyörätietä. 
 
Tervetuloa mukaan juhlimaan ainutlaatuista Suomen luontoa!
Tarkemmat ohjelmatiedot aikatauluineen julkaistaan elokuun ensimmäisellä viikolla.

Luonnon oman juhlapäivän polkaisee reippaillen käyntiin Haltian tapahtumakentällä kello 10 itseMuumipeikko! Vuoden 2014 juhlassa suuren suosion kerännyt hahmo on paikalla tänäkin vuonna ja vetää pitkin päivää hauskoja jumppahetkiään Haltian tapahtumakentällä. Muumipeikon tuo juhliin Suomen latu, joka järjestää Maahisenkierrokselle myös Muumien retkeilykoulun, jossa nuoret luonnonystävät voivat opetella metsässä liikkumisen perusteita.

Tapahtumakentälle tuovat paikallisväriä Nuuksion luontomatkailuyrittäjät, jotka ovat paikalla aamukymmenestä alkaen. Nauti lautasellinen kuumaa seljankakeittoa, hörppää päälle nokipannukahvit ja kruunaa elämys aidolla räiskäleellä! Taitonsa voi testata luontovisassa ja luonnonmukaisia rytmejä voi tapailla djembe-rumpua taputtelemalla. Lasten kannattaa piipahtaa A Rocha -järjestön pisteellä, jossa askarrellaan opastetusti ympäristöystävällisiä materiaaleja hyödyntäen. Kentällä on myös Suomen ladun järjestämä mahdollisuus kokeilla leveärenkaisella fatbikella ajamista.

 

 Juhlapäivä avataan virallisesti Haltian edessä lipunnoston ja juhlatervehdysten merkeissä, minkä jälkeen Suomen luonnonsuojeluliitto jakaa vuosittaiset tunnustuspalkinnot luontomme suojelussa ansioituineille henkilöille. Lisäksi paljastetaan Haltian kesärunokilpailun voittaja.

Suomen luonnon päivä on Haltiassa luontoelokuvan juhlaa. Huippusuositun Metsän tarina -elokuvan tuottaja Marko Röhr tarjoaa maistiaisia tulevasta teoksestaan Järven tarina ja kertoo luontoelokuvien tekemisestä. Ensi-iltansa saa myös Petteri Saarion uunituore kansallispuistoelokuva! Saario saapuu uutuusteoksensa kanssa Haltiaan valottamaan elokuvan tekovaiheita ja luontodokumenttien kuvaamista yleensä. Lisäksi nähdään väläys tulevasta televisio-ohjelmasta, jota valottaa Retkipaikka-sivuston perustaja Antti Huttunen. Röhr, Saario ja Huttunen ovat kansallispuistokummin Saimi Hoyerin haastateltavina.

Elokuvahelmien lisäksi Suomen luonnon päivän pääjuhlassa nähdään poikkeuksellista teatteritaidetta.Luonto-liiton lähimetsäaiheisen teatteriesityksen ensi-ilta nähdään Suomen luonnon päivässä kello 13. Esitys jalkautuu Haltian lähiluontoon ja mukaan mahtuu 20 nopeinta. Lisätietoa ilmoittautumisesta lähempänä tapahtumaa.

Suomen luonnon päivässä on paikalla seikkailija Veikka Gustafsson, jonka voi tavata Retki-lehden pisteellä. Iltapäivällä Haltia-salissa loistavana puhujana tunnettu Veikka kertoo seikkailijauransa alkuaskeleista, jotka tallattiin suomalaisessa metsässä.

Haltian alakerran luokkatilat ovat tuttuun tapaan Marttojen valtakuntaa. Marttojen opastuksella lapset ja nuoret saavat laskea luovuuden valloilleen askartelemalla kierrätysmateriaaleista, ja sienisesongin kunniaksi martat neuvovat kaiken, mitä sienistä tarvitsee ja kannattaa tietää.

 

Käytännön sienitaituruutta voi ihailla Haltian tapahtumakentällä. Sieniruokien todellinen all stars -kokoonpano, sienikirjailija Saimi Hoyer sekä huippukokit Sami Tallberg ja Markus Maulavirta, valmistavat avotulella sieniherkkuja. Pannun ääressä häärii todella vakuuttava joukko villiruoka-asiantuntemusta, ja nämä ekspertit eivät osaamistaan piilottele. Tätä ei kannata jättää välistä, joten tule, opi ja hullaannu!

Satoi tai paistoi Suomen luonnon päivänä, selityksen säätilalle antaa Ilmatieteen laitos, jonka asiantuntija päivystää Haltian aulassa ja avaa mysteerit säätilojen taustalla. Lisäksi Ilmatieteen laitosjärjestää yleisöretken Nuuksion sääasemalle, joka on kävelymatkan päässä Haltiasta. Lähde katsomaan, mistä ne säähavainnot nettiin ja telkkarin ruudulle putkahtavat.

Sporttisetkin luonnonystävät löytävät Haltiasta tekemistä. Kello 11 Haltian edestä starttaavat ohjatut polkujuoksu- ja sauvakävelyretket Nuuksion luontoon. Ennakkoilmoittautumista ei tarvita, maratoonarin pohjakuntokaan ei ole edellytys, vedä maastokelpoiset lenkkarit jalkaan ja lähde rohkeasti joukon jatkeeksi. Järjestäjänä Tour de Run.

Ravintola Haltian lounaspöytä notkuu herkkuja kello 10-15. Ravintola on avoinna kello 19 saakka, ja saattaapa valikoimassa olla päivän teemaan sopivia erikoisherkkuja...

Suosittelemme saapumaan juhliin julkisella liikenteellä (bussi 85 Espoon keskuksesta). Suora bussiyhteys Helsingin keskustasta kulkee Suomen luonnon päivänä viimeistä kertaa vuoden 2015 osalta. Kyyti lähtee Kiasman edestä kello 10.

Urheiluhenkisten kannattaa hypätä Helsingin polkupyöräilijöiden letkaan: seuran järjestämä kaikille avoin pyöräretki lähtee liikkeelle Helsingin keskustasta ja suuntautuu Haltiaan. Lähtö Maunulan majalta kello 9.30. Perille pääsee turvallisesti Nuuksiontien reunassa kulkevaa hyväkuntoista pyörätietä. 

Tervetuloa mukaan juhlimaan ainutlaatuista Suomen luontoa!

Takaisin